Monitoring i barometr zawodów - Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim


Zawartość stron

 

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszej piatej edycji badania "Barometr zawodów".

 

logo barometr zawodów 

Celem badania jest wskazanie zawodów, na które w kolejnym roku będzie zwiększone / zmniejszone zapotrzebowanie wśród pracodawców. Barometr jest badaniem jakościowym. Uczestniczą w nim eksperci z powiatowych urzędów pracy, w tym doradcy zawodowi, pośrednicy pracy i osoby odpowiedzialne za współpracę z przedsiębiorcami.

Efektem badania są zestawienia zawodów poklasyfikowanych w trzy grupy - tych, w których wystąpi niedobór pracowników, nadmiar pracowników oraz równowaga popytu i podaży. Zestawienia prezentowane są w formie plakatów.

Barometr systematyzuje wiedzę ekspertów z powiatowych urzędów pracy dotyczącą zapotrzebowania na pracowników na lokalnych rynkach pracy. Wskazuje również, jakie szkolenia powinny być organizowane w danym powiecie (i w jakich powinni uczestniczyć poszukujący zatrudnienia).

Do roku 2019 badanie Barometr zawodów realizowane było równolegle do prowadzonego w całej Polsce (na mocy zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) badania ilościowego pod nazwą Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN). Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020, z racji swojej komplementarności, badania te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce.

Od 2015 roku funkcjonuje serwis internetowy, w którym wyniki badania prezentowane są za pomocą map i tabel.
Serwis znajduje się pod adresem http://barometrzawodow.pl/
W 2024 roku na lokalnym rynku pracy nie są spodziewane istotne zmiany. Niestabilna sytuacja społeczno-gospodarcza w kraju, inflacja oraz odmrożenie cen towarów i usług po nowym roku będą miały wpływ na pogorszenie się sytuacji przedsiębiorstw. Nie obserwuje się znacznych ruchów na lokalnym rynku pracy, bardzo ostrożne plany inwestycyjne. Nie jest przewidywany znaczny wzrost bezrobocia, co może skutkować utrzymaniem zatrudnienia na obecnym poziomie. W wielu zawodach jest obserwowany deficyt poszukujących pracy. W deficycie utrzymają się liczne profesje z branży budowlanej i produkcyjnej. Zwiększą się problemy z pozyskaniem pracowników w branży medycznej. W szkolnictwie brakuje psychologów i nauczycieli na wszystkich etapach edukacji: przedszkola, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Niedobory kandydatów będą wynikać przede wszystkim z: trudnych warunków pracy, nieatrakcyjnych wynagrodzeń, braków w kwalifikacjach i doświadczeniu. Z prognoz nie wynika, aby w 2024 r. miały pojawić się znaczące nadwyżki pracowników.

2024  Powiat ostrowski

Linki do plakatów
Plakat: Powiat   Województwo wielkopolskie   Polska

Raport wojewódzki

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę