Monitoring i barometr zawodów - Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowie Wielkopolskim


Zawartość stron

 

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami naszej piatej edycji badania "Barometr zawodów".

 

logo barometr zawodów 

Celem badania jest wskazanie zawodów, na które w kolejnym roku będzie zwiększone / zmniejszone zapotrzebowanie wśród pracodawców. Barometr jest badaniem jakościowym. Uczestniczą w nim eksperci z powiatowych urzędów pracy, w tym doradcy zawodowi, pośrednicy pracy i osoby odpowiedzialne za współpracę z przedsiębiorcami.

Efektem badania są zestawienia zawodów poklasyfikowanych w trzy grupy - tych, w których wystąpi niedobór pracowników, nadmiar pracowników oraz równowaga popytu i podaży. Zestawienia prezentowane są w formie plakatów.

Barometr systematyzuje wiedzę ekspertów z powiatowych urzędów pracy dotyczącą zapotrzebowania na pracowników na lokalnych rynkach pracy. Wskazuje również, jakie szkolenia powinny być organizowane w danym powiecie (i w jakich powinni uczestniczyć poszukujący zatrudnienia).

Do roku 2019 badanie Barometr zawodów realizowane było równolegle do prowadzonego w całej Polsce (na mocy zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) badania ilościowego pod nazwą Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN). Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020, z racji swojej komplementarności, badania te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce.

Od 2015 roku funkcjonuje serwis internetowy, w którym wyniki badania prezentowane są za pomocą map i tabel.
Serwis znajduje się pod adresem http://barometrzawodow.pl/

W 2023 roku sytuacja na rynku pracy będzie powiązana z sytuacją gospodarczą w kraju (wysoka inflacja, słabnący złoty, wzrost cen energii i paliw). Niestabilna sytuacja geopolityczna negatywnie wpływa na plany inwestycyjne. Sytuacja na rynku pracy w powiecie ostrowskim stopniowo się pogarsza, w porównaniu do ubiegłego roku spada liczba zgłaszanych ofert pracy, obserwuje się wzrost bezrobocia. W związku z powyższym przewiduje się zmniejszenie, występujących w ostatnich latach, problemów z rekrutacją wykwalifikowanych pracowników. Pomimo zmian na rynku pracy spowodowanych inflacją w roku 2022 w wielu zawodach nadal będą występować deficyty pracowników. W deficycie utrzymają się liczne profesje z branży medycznej, branży budowlanej i produkcyjnej. Zwiększą się problemy z pozyskaniem kadry nauczycieli na każdym poziomie nauczania. Niedobory kandydatów mogą wynikać przede wszystkim z nieatrakcyjnych wynagrodzeń, braków w kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym oraz trudnych warunków pracy. Z prognoz nie wynika, aby w 2023 roku miały pojawić się znaczące nadwyżki pracowników.

2023  Powiat ostrowski

Linki do plakatów
Plakat: Powiat   Województwo wielkopolskie   Polska

Raport wojewódzki

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę