OGŁASZAMY II NABÓR WNIOSKÓW PRACODAWCÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW
Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO W ROKU 2025
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego w imieniu Starosty zaprasza wszystkich Pracodawców zainteresowanych dofinansowaniem kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców do składania wniosków w okresie od dnia 02.06.2025 roku do dnia 06.06.2025 roku.
Środki finansowe w ramach limitu podstawowego pozostające w dyspozycji Urzędu to kwota w wysokości około 400.000,00 złotych.
Wnioski złożone poza wskazanym terminem nie będą rozpatrywane.
Wnioski należy składać za pomocą przygotowanego wniosku elektronicznego dostępnego na portalu Praca.gov.pl. z użyciem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Dla wnioskodawcy wniosek jest dostępny po zalogowaniu i wyborze odpowiedniego kontekstu (usługi dla organizacji). Należy wybrać następującą ścieżkę:
Usługi elektroniczne > wnioski o usługi i świadczenia z urzędu > Wnioski pozostałe > wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców (PSZ-KFS).
Wniosek oraz wymagane załączniki dostępne będą po wybraniu Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego. Wnioski bez dołączonych załączników nie będą rozpatrywane.
PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU NALEŻY:
- ZAPOZNAĆ SIĘ Z:
- Priorytetami wydatkowania środków KFS na 2025 rok – Limit podstawowy
- Zasadami realizacji Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyjętymi przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego
Kierunkowymi wytycznymi dla urzędów pracy. - Instrukcją składania wniosku o przyznanie środków KFS
- Listą załączników – wniosek bez załączników nie będzie rozpatrywany.
Załączniki dostępne są pod adresem: nowysacz.praca.gov.pl/krajowy-fundusz-szkoleniowy.
- PRZYGOTOWAĆ ZAŁĄCZNIKI.
- ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA:
- wybór adresata wniosku – Pracodawca składa wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.
- termin rozpoczęcia kształcenia ustawicznego – nie wcześniej niż po upływie co najmniej 30 dni od dnia zakończenia naboru, co wynika z faktu, iż działania te mogą rozpocząć się dopiero po zawarciu z Urzędem stosownej umowy.
- wielkość pojedynczego dokumentu dołączonego do wniosku – nie może być większa niż 4 MB.
Priorytety wsparcia kształcenia ustawicznego na 2025 rok
- O środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą ubiegać się Pracodawcy zgodnie z poniższymi priorytetami wyznaczonymi przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub województwie.
Zawody deficytowe będą identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów 2025 publikowanego na stronie https://barometrzawodow.pl
- dla powiatu nowosądeckiego,
- dla województwa małopolskiego.
2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7) Wsparcie rozwoju i umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
14) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z wprowadzaniem elastycznego czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia lub rozpowszechnianie w firmach work-life balance – priorytet dodany w kwietniu 2025 r.
Aby skorzystać ze środków KFS na działania ujęte we wniosku o dofinansowanie kształcenia ustawicznego musi być spełniony przynajmniej jeden z w/w priorytetów wydatkowania środków KFS.
Przy rozpatrywaniu wniosku, Urząd uwzględnia:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z profilem firmy i przypisanym stanowiskiem pracy;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- wysokość kosztów kształcenia – cena wskazanej formy kształcenia zostanie zweryfikowana w odniesieniu do cen występujących na rynku edukacyjno/szkoleniowym z uwzględnieniem (w razie potrzeby) programu kształcenia;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego (np. ISO, Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością, Znak Jakości Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno-Szkoleniowych, akredytacja kuratorium oświaty);
- instytucję szkoleniową przewidzianą do realizacji - akceptowane będą podmioty prowadzące działalność w zakresie kształcenia, które w swoim przedmiocie działalności posiadają wpis, zgodnie z PKD, o świadczeniu usług szkoleniowych w formach pozaszkolnych dla osób dorosłych;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienie i instytucjach rynku pracy.
Pierwszeństwo przyznania dofinansowania ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego mają wnioskodawcy, którzy dotychczas nie otrzymali dofinansowania, a w następnej kolejności, którym zostało przyznane dofinansowanie ze środków KFS w poprzednich latach.
Kontakt tel:
Kiwak Elżbieta - 18 414 94 71,
Kmak Małgorzata - 18 414 94 48,
Monika Dąbrowska - 18 414 94 53.